ماساژ درمانی


١٣٩٥/٥/٢٠

ماساژ درمانی
ماساژدرمانی یعنی چی؟  درمان با ماساژ _یعنی دست ورزی روی بافت های نرم بدن که باعث میشود استرس و فشار عضلانی  و دردهای ناشی از  صدمات و به سرعت بهبود ناراحتی های حا کمک میکند که این روش به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده میشود.
ما در این مجموعه پزشکی ماساژ درمانی حتی اعزامبه منازل هم داریم به فرض شخص بر اثر سکته  و یا هرمشکلی  قدرت حرکت آن  ضعیف و یا ناتوانی حاد داشته باشد با  10-12 جلسه ما سعی میکنیم او را به حرکت در بیاوریم.
چگونه ماساژ درمانی اثر میکند؟معمولا انواع ماساژ ها با یک مکانیسم مشابه روی بدن اثر میگذارد ولی ماساژ دمانی در این مجموعه نوعی درمان پزشکی دارد
زمانیکه ماهیچه بیش از حد فعالیت کند و خسته شود و یا شوک یا بیماری باعث میشه که حرکت از دست رفته، یعنی تجمع مواد زائد از جمله اسیدلانیک  که این برای زمانی که ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد،این اسید باعث درد- گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات میشود و ماساژ درمانی یا کارماساژ گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود می بخشد.مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت های مزبور میرساند و به خروج مواد سمی کمک میکند و این  باعث بهبود خواهد شد.
همینطور عضلات در حال کشش میتواند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شود،با ماساژمنطقه مورد نظر یا مورد اثر تدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر شده کم و دد کاهش پیدا میکند.
نکته : همین مکانیسم در بهبود عضلات  آسیب دیده با ماساژ بسیار سودمند می باشد به خصوص با روغن های خاصی که استفاده میشود
علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندورفین ها (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین(تعدیل کننده های خلق وخوی) می شود،همینطور ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد میکند، برای همین ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس یا هرعامل دیگری ضعیف شده توصیه می شود.
تاریخچه ماساژ درمانی
به حدود 2700 سال قبل از میلاد بر میگردد.کتاب امپراطور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب ولرز به ورزش و ماساژ پوست و عضلات و تمرینات بروی پوست و دست و پا توصیه میکرد.
بقراط 400 سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوانیک درمان به خصوص در دمان آسیب های ورزشی و جنگی به پزشکان گوشزد کرد.
این اسناد از قدیم دال بر استفاده ژاپنی ها و خیلی از تمدن ها نظیرمصر، روم و عرب از ماساژ برای درمان پزشکی است.
چه کسی ماساژ درمانی را به عنوان ورزش بنیان نهاد؟ هزیک لینک در سال 1776-1839 ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی را به عنوان ماساژ درمانی بنیان نهاد
دو برادر پزشک آمریکایی بنام جورج و چارلزتیلور پس از تحصیل در سوئد در سال 1850 این رشته را به آمریکا معرفی کردند.